Systemy fotowoltaiczne nie tylko do ogrzewania wody

Skontaktuj się z nami

Panele fotowoltaiczne lub tak zwane systemy PV lub potocznie baterie słoneczne to panele umożliwiające pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na energię elektryczną. Słońce jest bardzo tanim i praktycznie niewyczerpalnym źródłem energii. Systemy PV w odróżnieniu od tradycyjnych systemów solarnych umożliwiają dowolne wykorzystanie uzyskanej energii w celu zasilania domu a nie tylko do jego ogrzania. Energia słoneczna pozyskana przez panel mozę być następnie magazynowana do dalszego użycia. Systemy fotowoltaiczne to nowa propozycja dla właścicieli domów i budynków mieszkalnych zarówno tych gotowych jak i w fazie projektu.

Decydując się na zakup systemów PV należy koniecznie wiedzieć, że podmiot, który wytwarza i sprzedaje energię elektryczną musi posiadać koncesję, którą wydaje prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a także prowadzić działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wytwarzanie energii. Właściciel systemu fotowoltaicznego zainstalowanego na budynku mieszkalnym może:

1. wykorzystać wyprodukowaną energię na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedać przedsiębiorstwu energetycznemu ,

2. sprzedać przedsiębiorstwu energetycznemu całą wyprodukowaną energię.

Warto zapamiętać, że zintegrowanie systemu PV koniecznie musi być poprzedzone analizą przewidywanego sposobu wykorzystania wytworzonej energii, a także analizą finansową, która jest przeprowadzana indywidualnie dla każdego systemu fotowoltaicznego. Oczywiście nie jest to żadna regulacja prawna, a względy ekonomiczne. Bez znajomości wyników tych analiz trudno jest wybrać optymalny wariant inwestycji. Jeżeli już zaczynamy kalkulować przychody ze sprzedaży energii elektrycznej zapamiętajmy, że podmioty, które posiadają koncesję na jej wytwarzanie, mogą otrzymać świadectwa pochodzenia energii tzw. zielone certyfikaty, za całą wytworzoną energię, a nie tylko za sprzedaną przedsiębiorstwu energetycznemu.

Jest kilka rodzajów paneli, jeden z nich to system monokrystaliczny o wyjątkowo wysokiej sprawności charakteryzuje się nie dużymi wymiarami co daje dużą elastyczność i swobodę przy rozmieszczaniu instalacji na dachu o małej powierzchni lub z wieloma przeszkodami typu okna, kominy. Panel polikrystaliczny idealnie nadaje się do dużych i średnich instalacji zarówno na dachach jak i na gruncie; standardowe wymiary oraz wysoka wydajność sprawiają, że jest najlepszym wyborem gdy chodzi o wysokie uzyski energetyczne, łatwość montażu oraz konkurencyjną cenę. Panel monokrystaliczny w czarnej obudowie doskonale będzie wyglądał na każdym dachu; to doskonały wybór dla wymagających klientów, którzy cenią sobie estetyczny wygląd i najwyższą jakość wykonania modułów. Warto wybrać towar z najwyższej półki, zbudowany na bazie ogniw monokrystalicznych, ponieważ nie dość że przykuwa oko swoim futurystycznym wyglądem to zaskakuje efektywnością produkcji energii ze słońca. Perforowana przednia szyba powoduje, że moduł staje się elementem ozdobnym dachu i że na panelu występuje efekt samooczyszczania przy opadach deszczu.