Systemy solarne jako elementy elewacji

Skontaktuj się z nami

Panele fotowoltaiczne mogą występować w różnych formach. Oprócz standardowego modułu w ramie aluminiowej produkuje się systemy zasilania fotowoltaicznego pod konkretne potrzeby użytkowników. W zasadzie dobrze wykonane panele mogą stanowić materiał elewacyjny na budynku, mogą tworzyć zadaszenie, świetlik lub nawet balustradę. Często ogniwa PV są nanoszone na szkło, które ostatecznie stanowi element okna lub fasady. Technologia cienkowarstwowa jest w tym przypadku niezastąpiona i daje duże pole do popisu szczególnie dla projektantów systemów zasilania fotowotanicznego. Standardowe ogniwa krzemowe zalaminowane między szybami również mogą tworzyć atrakcyjne formy. Takie rozwiązania doskonale spisują się jako elementy zacieniające wnętrze budynku od strony południowej.

Na rynku dostępne są technologie, które umożliwiają tworzenie na szybie paneli przeziernych, w różnych kolorach i kształtach. Dając nieograniczone możliwości do wykorzystania zasilania fotowoltaicznego w architekturze. Moduły fotowoltaiczne, które są produkowane masowo również można wykorzystać do zintegrowania z budynkiem. Idealnie nadają się do tego, np. panele w czarnej ramie szarej i matowej Dzięki temu, że mają atrakcyjny wygląd i są trwałe mogą stanowić materiał elewacyjny budynku. Gdy rama modułu jest nie do zaakceptowania w oczach projektanta lub użytkownika, można zastosować moduły laminowane, bezramowe.

Decydując się na projektowanie rozwiązań zintegrowanych bardzo ważne będzie umiejętne dobranie elementów systemu oraz przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania urządzeń oraz całego budynku. Tego typu systemy są ekonomicznie uzasadnione zarówno w przypadku nowych jak i remontowanych obiektów, mogę też być ozdobą każdej elewacji. Stosując panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem zastępujemy konwencjonalne materiały na ścianach zewnętrznych i korzystamy z energii wyprodukowanej w ten sposób. Koszt takiej inwestycji jest zredukowany do ewentualnej różnicy w cenie pomiędzy modułem fotowoltanicznym a standardowym materiałem elewacyjnym, a dodatkowo amortyzuje się dzięki uzyskanym oszczędnością energii elektrycznej.